نور هدایت
به وبلاگ نور هدایت خوش آمدید
نويسندگان

فواید دنیوی صلوات

فایده اول:در اصول کافی است که، رسول خدا(ص) فرموده اند در مقابل صد صلوات حق تعالی صد حاجت را برآورده می نماید.1

فایده دوم:با صدای بلند صلوات فرستادن نفاق را برطرف می سازد.2

فایده سوم:صلوات فرستادن موجب پاکیزه شدن عمل هاست.

فایده چهارم:هر کس یک صلوات بفرستد حق تعالی در عافیت را بر روی او می گشاید.

فایده پنجم:صلوات فرستادن فقر را برطرف می کند.

فایده ششم:هر گاه چیزی از یاد انسان برود و آدمی آن را فراموش کند صلوات موجب می شود که به خاطر آید.3

فایده هفتم:صلوات،دشمن دیرین و همیشه در کمین انسان یعنی ابلیس لعین را ذلیل و خوار می کند.

خلاصه اینکه صلوات آتش جهنّم را خاموش می کند.آری وقتی که آتش هوی و هوس و آتش سوزان نفس سرکش به واسطه صلوات بر محمّد و آل محمّد خاموش شد و ظلمات نفس به نور صلوات محو و نابود گردید آن وقت است که انسان از آتش جهنم رهائی یافته و به حریم امن الهی داخل و «لیخرجکم من الظلمات الی النور» را شامل خواهد شد و غایت امر در سایه رحمت خاصّ الهی مأوا کند «و کان بالمؤمنین رحیماً».«طوبی لهم و حسن مأب؛خوشا به حال آنان و حسن عاقبت شان».

فواید اخروی صلوات

فواید صلوات را در ظاهر دانسته ای و بدان رسیده ای اما فواید آن را در باطن که در نهایت صعوبت و دشواری است، عقل می خواهد تا بدانی،چشم بصیرت تا ببینی، دلی پاک تا یقین نمائی.

فایده اوّل:امام صادق(ع) می فرمایند:«هر کس ده مرتبه صلوات بفرستد حق تعالی صد مرتبه بر او صلوات می فرستد» و فرموده اند:«هر کس ده مرتبه صلوات بفرستد خدا و ملائکه هزار بار بر او صلوات می فرستد و هر که حق بر او هزار صلوات بفرستد هرگز او را به آتش،عذاب نخواهد کرد و در مقابل هر صلوات ده حسنه به او عطا می فرمایند و هر کس ده مرتبه صلوات بفرستد حق تعالی ده صلوات بر او می فرستد و ده گناه او را می آمرزد و ده درجه او را بلند می گرداند و از اهل بهشت خواهد شد».4

فایده دوم:سزاوارترین و نزدیک ترین مردم در روز قیامت به رسول خدا(ص) کسی است که در دنیا بر آن حضرت بیشتر صلوات فرستاده باشد.5

فایده سوم:رسول خدا(ص)به علی مرتضی (ع) می فرماید:«هرکس بر من صلوات بفرستد شفاعت من برای او واجب می شود».6

فایده چهارم:حضرت رضا(ع) فرموده اند:«صلوات فرستادن نزد خدا برابراست با تسبیح و تهلیل و تکبیر».7

فایده پنجم:حضرت علی بن موسی الرّضا(ع) می فرماید:«هر کس قادر بر کفاره گناهان نباشد صلوات بسیار بفرستد که صلوات بر محمّد و آل محمّد(ص) گناهان را می ریزاند».8

فایده ششم:امیرالمؤمنین علی(ع) می فرمایند:«صلوات فرستادن در محو کردن گناهان شدیدتر است از فرو نشاندن آب، آتش را».9

فایده هفتم:صلوات فرستادن در روز قیامت به صورت نوری در آمده در سر،طرف راست،طرف چپ و بالا، و جمیع اعضاء آدمی دیده می شود.10

فایده هشتم:هر که بگوید:«اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد(ص) خدا به او ثواب هفتاد و دو شهید عنایت می فرماید».

فایده نهم:سنگین ترین چیز در یوم الحشر(روز قیامت) صلوات است و صلوات، قبر را نورانی می کند.11

فایده دهم:فرستنده صلوات داخل آتش جهنّم نمی شود.

فایده یازدهم:برای فرستنده صلوات تلخی مرگ و هول و عطش روز قیامت نیست.


 روش ختم صلوات

براى برآورده شدن حاجات و اداى دین ، چهار روش ختم صلوات وجود دارد:

1-اگر کسى بخواهد حاجتش برآورده شود باید نیت کند یا به زبان بگوید،اگر حاجتم برآورده شود ، تا فلان مدت چهارده هزار صلوات می فرستم و هر هزار صلوات براى یکى از معصومین (ع) هدیه باشد و چنانچه حاجتش برآورده شد به عهدش وفا کند.

2- روزى هزار بار صلوات بفرستد و هر هزار تا صلوات را براى یکى ازمعصومین (ع) فرستد ، در بین یا در آخر حاجتش برآورده می شود.

3- تا مدت دو ماه هر روز هزار بار صلوات بفرستد ، وقتی ماه تمام شود حاجتش برآورده خواهد شد.

4- تجربه شده برای برپاورده شدن حاجت از شب جمعه بمدت دوهفته هرشب از نیمه شب بخواند شب اول غسل کند ولی سایر شب ها ضروری نیست.

شب جمعه ؛ اللهم صل على محمد و آل محمد، هزار بار.

شب شنبه هزار مرتبه بگوید ؛ اللهم صل على امیرالمؤ منین .
شب یکشنبه هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على فاطمة الزهراء
شب دوشنبه هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على الحسن .
شب سه شنبه هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على الحسین .
شب چهارشنبه هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على على بن الحسین .
شب پنج شنبه هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على محمد بن على .
شب جمعه هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على جعفر بن محمد.
شب شنبه هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على موسى بن جعفر.
شب یکشنبه هزار مرتبه بگوید ؛ اللهم صل على على بن موسى .
شب دوشنبه هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على محمد بن على .
شب سه شنبه هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على على بن محمد.
شب چهارشنبه هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على حسن بن على .
شب پنج شنبه هزار مرتبه بگوید ؛ اللهم صل على حجة بن الحسن .
شب جمعه سوم هزار مرتبه بگوید؛ اللهم صل على العباس الشهید.

روا شدن صد هزار حاجت

امام پنجم امام محمد باقر (ع) فرمودند اگر این صلوات را بعد از عصر جمعه بفرستد حق تعالی برای او صد هزار ثواب می نویسد و از او صد هزار گناه نابود می شود و برای او صد هزار حاجت برآورده می شود و این است آن صلوات

" اللهمّ صلّ علی محمد و آل محمد ِِ الا وصیاء المرضیّین بافضل ِ صلواتِک َ و بارکَ علیهم باَفضَل ِ بَرَکاتِک َ عَلیه و علیهم السلام و علی ارواحِهِم و اجسادِهِم و رحمه الله و برکاتُه "

صلوات فرشتگان

امیرالمونین علی (ع) فرمود: هنگامی که پیامبر خدا (ص) را قبض روح کردند ، سر مبارکش بر سینه من بود و جان او در کف من جاری شد. بعد برای غسل دادن آن حضرت آماده شدم و دیدم که در این کار فرشتگان به من کمک میکنند سپس خانه و اطراف آن پر از فرشتگان شد عده ای بالا می رفتند و گروهی پایین می آمدند همه در رفت و آمد بودند و همگی در تمام مدت غسل صلوات می فرستادند.

صلوات رحمت الهی

ابوحمزه میگوید : از پدرم شنیدم که گفت از امام صادق (ع) درباره کلام الهی " انَّ الله و مَلائِکَتهُ یُصَلّون " پرسیدم و آن حضرت در پاسخ فرمود صلوات از ناحیه خدا به معنی رحمت است و از ناحیه فرشتگان به معنی تزکیه و تطهیرات و از ناحیه انسانها به معنای دعا و طلب رحمت است.

صلوات موجب سنگینی حسنات و شفاعت پیامبر

پیامبر اکرم (ص) در حجه الوداع فرمود :ای امت من حق سبحانه و تعالی گناهان شما را به برکت استغفار می آمرزد و هرکه از شما کلمه " لا اله الا الله " را بگوید حسناتش سنگین خواهد شد و هرکه بر من صلوات فرستد من در روز قیامت شفیع او خواهم شد. 

صلوات بهترین عمل در خانه خدا

روایت است از عبدالسلام بن نعیم به حضرت امام جعفر صادق (ع) عرض کرد وقتی داخل کعبه شدم هیچ دعایی به خاطرم نرسید مگر صلوات بر رسول الله (ص) امام فرمود کسی از کعبه بیرون نیامده است که عملش بهتر از عمل تو باشد.

 صلوات نوری بالای صراط

پیامبر اکرم (ص) فرمود :

" اکثرُو الصلواهُ عَلیَّ فَاِنَّ الصلوه علیّ نُور فیِ القبرِ و نور علیّ الصّراط وَ نور فی الجنه "

بر من بسیار صلوات بفرستید که صلوات غرستادن بر من برای صلوات فرستنده نوری میشود در قبر و نوری میشود بر پل و نوری میشود در بهشت.

ثواب فرستادن ده صلوات

از امام جعفر صادق(ع) روایت است که به استحقاق بن فرخ فرمود هرکس بر محمد و آل محمد (ص) ده مرتبه صلوات فرستد ، خداوند متعال و ملائکه صد مرتبه بر او صلوات می فرستند و هر که صد مرتبه بر محمد و آل محمد (ص) فرستد خدا و ملائکه هزار بار صلوات می فرستند.

چنان چه حق تعالی فرماید: " هُو الذی یُصلی عَلیکُم وَ ملائِکَتهُ لِیُخرِجَکُم مُنَ الظلمات ِ الی النور وَ کانَ بالمومنینَ رحیما "

"اصول کافی"

ثبت حسنات و محو بدی ها با صلوات

امام جعفر صادق(ع) می فرمایند : در شب جمعه صدقه دادن و روز آن و نیز صلوات فرستادن بر محمد (ص) و آل محمد در شب و روز جمعه هزار بدی را محو میکند و هزار حسنه ثبت خواهد شد و هزار درجه بر مقام آدمی افزوده خواهد شد.

یک صلوات برابر است با 12 هزار ختم قرآن

پیامبر اکرم (ص) فرمود : اگر کسی در شب جمعه 2 رکعت نماز بخواند و در هر رکعت 50 مرتبه سوره اخلاص را بخواند و بعد از آن بگوید :

" اللهم صلِّ عَلی النبی العَربی و آلِه "

خداوند گناهان گذشته و آینده او را بیامرزد و چنان باشد که گویی دوازده هزار مرتبه قرآن را ختم کرده است و تشنگی روز قیامت حفظ کند و تمام غم و اندوه او را بر طرف سازد و او را از شیطان و لشگریانش حفظ کند و مرگ را بر او آسان کند و در آن شب یا روز بمیرد شهید مرده است و خداوند عذاب قبر از او بر دارد و هر چه از خدا تقاضا کند به او عطا فرماید و نماز و روزه او را خداوند قبول کند و دعای او را مستجاب گرداند و ملک الموت روح او را قبض نکند تا آن که رضوان ریحان بهشت را به نزد او آورد.

مجلس حسرت برای کسی که صلوات نفرستد

امام جعفر صادق(ع) می فرمایند : هر قومی که در مجلسی جمع شوند و خدا را یاد نکنند و بر پیغمبر خدا صلوات نفرستند آن مجلس بر ایشان حسرت و وبال خواهد بود. 
موضوعات مرتبط: صلوات و آثار آن 
برچسب‌ها: مجلس حسرت برای کسی که صلوات نفرستد , اللهم صل علی محمد و آل محمد 

ترک نوشتن صلوات

نقل میکنند مردی در بصره بود و حدیث کتابت میکرد وقتی به اسم مبارک پیامبر اکرم (ص) می رسید عمدا آن را نمی نوشت و صلوات هم نمی فرستاد و در کوتاه ترین زمان بیماری خوره در انگشتانش افتاد و انگشتان او به کلی از دستش جدا شد.

تا یکسال با صلوات بیمه شوید

امام جعفر صادق(ع) می فرمایند :هر کس روز جمعه بعد از نماز صبح بگوید :

اللهمَّ اَجعَل صَلواتِ مَلائِکتکَ و حَملَهِ عَرشِکَ وَ جَمیعِ خَلقِکَ وَ سَمائکَ وَ اَرضِکَ وَ انبیائِکَ وَ رُسُلِکَ علی محمدِِ و آل محمد

تا یکسال از گناه بیمه خواهد شد.

ملکی است مامور رسانیدن صلوات

امام جعفر صادق(ع) می فرمایند :خداوند تبارک و تعالی فرشته ای را بر قبر پیامبر اکرم (ص) موکل گردانیده است که به او ( طهلیل ) می گویند وقتی کسی بر رسول الله (ص) صلوات میفرستد آن ملک صلوات را به عرض آن حضرت می رساند که فلان شخص سلام و صلوات فرستاده است و آن سلام را به قبر آن حضرت می رساند.

رفع تشنگی در قیامت با صلوات

روایت است که خداند تبارک و تعالی به حضرت موسی (ع) وحی کرد که ای موسیمیخواهی در قیامت تشنه نباشی؟ عرض کرد بلی ای پروردگار

خطاب رسید که امروز در دنیا بر حبیب من محمد (ص) صلوات فرست تا فردای قیامت از تشنگی ایمن باشی.

نوشیدن شراب سلسبیل به واسطه صلوات

روایت شده که رسول الله (ص) فرمود هر که بر من صد صلوات فرستد حق تعالی بر وی هزار صلوات فرستد و اگر هزار بار بر من صد صلوات فرستدخداوند متعال اورا از فضل خود ثواب ده هزار رکعت نماز عطا فرماید و او را در خطیره قدس ، از شراب سلسبیل بیاشامد

صلوات پس از بوئیدن گل

روایت شده که یکی از یاران امام جعفر صادق (ع) گلی به امام داد و آن حضرت گل را گرفت و بوئید بر چشم های خود نهاد و فرمود اللهمَّ صلِّ علی محمدِِ و آل محمد پس فرمود هرکس چنین کند که من کردم گناهان او آمرزیده می شود قبل از اینکه آن گل را به زمین نهد. 

حضرت ابراهیم با صلوات خلیل خدا شد

ابن بابویه از امام حسن عسکری علیه السلام روایت کرده است که حق تعالی را خلیل خود گردانید بخاطر اینکه زیاد بر محمد و آل و محمد (ص) صلوات می فرستاد.

صلوات بجای کفاره گناهان

امام رضا (ع) می فرمایند :

کسی که نمی تواند کفاره گناهان خود را بدهد باید زیاد بر وجود نازنین پیامبر اکرم (ص) صلوات بفرستد ، چون صلوات گناهان را منهدم می کند و تمام آثار آن را از بین می برد.

آمرزش گناهان با صلوات در روز جمعه

روایت شده است:

هر کس در روز جمعه صد مرتبه بر محمد و آل محمد (ص) صلوات فرستد و صد مرتبه استغفار کند و صد مرتبه " قل هو الله احد " را بخواند گناهان او آمرزیده می شود.

" بحار الانوار "

حاملان عرش الهی با صلوات

روایت از اهل بیت اطهار (ع) است که حاملان عرش الهی که مقربترین ملائکه اند ، تا توسل به آن بزرگوار نجستند و بر ایشان صلوات نفرستادند قادر نبودند عرش الهی را بردارند.

"بحارالانوار"

ثواب صلوات بین نماز ظهر و عصر 

امام جعفرصادق (ع) می فرمایند :

ثواب صلوات بر محمد و آل محمد (ص) بین نماز ظهر و عصر برابر ثواب هفتاد رکعت نماز است.

"اصول کافی"

گناهان را صلوات نابود میکند

امام رضا(ع) می فرمایند :

اگر کسی بر چیزی که موجب نابودی گناهاناش می شود توانایی ندارد ، صلوات بسیار فرستد زیرا صلوات باعث نابودی گناهان و ریشه کن شدن آنها خواهد شد.

عبور از صراط با صلوات

پیامبر اکرم (ص) فرمود :

دیشی خواب عجیبی دیدم ، یکی از امت خود را دیدم که از صراط می گذشت می لرزید و در هر قدم می لغزید سپس دیدم صلواتی که بر من فرستاده بود آمد و دست او را گرفت و به سلامت او را از صراط گذرانید.

دیدن بهشت با فرستادن صلوات

پیامبر اکرم (ص) فرمود : هر کس هر روز هزار صلوات بر من فرستد از دنیا نخواهد رفت تا جای خود را در بهشت ببیند. 

بخشیدن گناهان با صلوات

رسول اکرم (ص) فرمود:

اگر از روی شوق و محبت هرکس هر روز 3 مرتبه به من صلوات فرستد ، بر خداوند تبارک و تعالی لازم می شود که تمام گناهان او را بیامرزد در همان شب یا در همان روز.

صلوات جهت روا شدن حاجت

پیامبر اکرم (ص) فرمود :

اگر شما بر من صلوات فرستید ، باعث روا شدن حاجت های شماست و خداوند را از شما راضی می گرداند و اعمال شما را پاک و پاکیزه می کندو

ذلت و خواری بر اثر بی توجهی به صلوات

پیامبر اکرم (ص) فرمود :

شخصی که من نزد او یاد شوم و بر من درود و صلوات نفرستد بینی او به خاک ذلت مالیده می شود. پس هر کس را یاد کند و بر من درود و صلوات نفرستد بدبخت خواهد شد.

محفوظ ماندن مال و دارایی با صلوات

نبی مکرم (ص) فرمود: اگر کسی قبل از خواب دو رکعت نماز بخواند و بر من و اهل بیت من ده بار درود و صلوات فرستد در آن شب تمام دارایی و ثروت آن شخص از شر دزدان در امان خواهد ماند.

ازدواج با حورالعین

حضرت علی (ع) می فرمایند:

موقعی که بنده از نماز فارغ می شود باید بر پیامبر خدا (ص) صلوات بفرستد و از تبارک و تعالی بهشت را تقاضا نماید و از آتش به خداوند پناه برد و تقاضا نماید که به حورالعین تزویج نماید زیرا هرکس صلوات بر رسول خدا (ص) بفرستد دعا او بالا می رود و هر کس از خداوند بهشت بخواهد بهشت می گوید خداوندا عطا کن به بنده خودت آنچه درخواست کرده است و چون حوریان را از خدا بخواهد آنها میگویند خدا عطا کن بنده خودت را آنچه خواسته است.

 صلواتی که انسان به آرزوی خود می رسد 

امام جعفرصادق (ع) می فرمایند :

هرکس این صلوات را بر پیامبر خدا (ص) فرستد گناهانش محو می گردد و بر دشمنان یاری داده می شود و اسباب خیر برای او فراهم می شود و به آرزوهای خود خواهد رسید و روزی بر او گشاده می گردد و در بهشت از دوستان حضرت محمد (ص) خواهد بود.

صلوات این چنین است:

"  اللّهمَّ صَلَّ عَلی مُحمَّد وَ آل ِ مُحمَّدِِ حَتّی لا تبقی صَلوهُ اللّهمَّ وَ بارک عَلی مُحمَّدِِ وَ آل ِ مُحمَّدِِ لا یبقی سلام

اللّهمَّ و ارحم مُحمَّداََ وَ ال ِ مُحمَّدِِ حَتی لا یبقی رحمه  "

هزار حسنه برای فرستنده صلوات

امام جعفر صادق(ع) فرمود:هرکس بر محمد و آل محمد (ص) صلوات فرستد برای اوصد حسنه نوشته می شود و هر که بگوید :

" صلی الله علی محمد و اَهل بیتِهِ  "

برای او هزار حسنه نوشته شود.

سبب مهر 500 درهمی زنان

از امام رضا (ع) پرسیدند: چرا مهر زنان در شریعت 500 درهم قرار داده شده؟

فرمود: خداوند تبارک و تعالی بر خود واجب گردانیده است که هر مومنی 100 مرتبه لا اله الا الله و 100 مرتبه الله اکبر و 100 مرتبه سبحان الله و 100 مرتبه الحمدالله بگوید و سپس 100 مرتبه بر محمد و آل محمد صلوات فرستد و بعد از آن بگوید:

" اللهمَّ زَوَّجنی مِنَ الحُورِ العَینِ "

حور العین را به او تزویج نماید و علت این است که مهر زنان را 500 درهم قرار داده است.

صلوات بهای شفاعت است

صلوات فرستادن قیام به اداء حق پدری و معلمی آن حضرت است ،

زیرا پیامبر خدا (ص) و امیرالمومنین علی (ع) به مضمون

" اَنّا و اَنتَ اَبوا هذا الامّه "

دو پدر امت هستند.

 بهترین عبادت در قیامت

روایت شده از رسول الله (ص) فرمود بهترین کارها از نظر پاداش در آخرت ،فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و به تشنگان آب دادن و محبت و دوستی علی (ع) است. 

شفاعت واجب می شود

پیامبر خدا در وصیت خود به حضرت علی (ع) فرمود:

یا علی هر کس بر من هر روز و هر شب صلوات فرستد شفاعتم بر او واجب می گردد اگر چه گناهش از گناهان بزرگ باشد.

ایمن از گناه با صلوات

پیامبر اکرم (ص) فرمود : هرکس صبح موقع بیرون آمدن از منزل ده بار بر من درود و صلوات فرستد از گناه ایمن خواهد شد.

گم کردن راه بهشت

رسول الله (ص) فرمود: " من نَسَی الصّلاه عَلیَّ اخطا طریق الجنُه "

کسی که صلوات بر من را فراموش کند راه بهشت را گم کرده است.

با دل و زبان باید صلوات فرستاد

از آداب فرستادن صلوات این است که دل با زبان یکی باشد به این معنا که از روی غفلت زبان را به فرستادن صلوات حرکت ندهید. 

خوب ترین عمل در روز جمعه

روایت است از امام جعفر صادق (ع) فرمود: برترین اعمال در روز جمعه صلواتفرستادن بر محمد (ص) و آل محمد است.

کلام بدون ذکر

رسول اکرم (ص) فرمود : سخنی که بدون ذکر نام خدا و صلوات بر من آغاز شود ، نتیجه ای نخواهد داشت و خیر و برکتی در او نخواهد آمد.

رفع نفاق با صلوات

از امام جعفر صادق (ع) روایت است: پیامبر خدا (ص) فرمود:

آواز های خود را در فرستادن صلوات بلند گردانید ، زیرا که نفاق را بر طرف خواهد کرد.

با صلوات گناه محو می شود

پیامبر اکرم (ص) فرمود : هر کس یک بار بر من صلوات بفرستد از گناهان او ذره ای باقی نمی ماند.

با صلوات گناه بخشیده می شود

پیامبر اکرم (ص) می فرماید: هر کس روز جمعه صد بار بر من و اهل بیت من صلوات فرستد ، خداوند متعال تمام گناهان گذشته او را بیامرزد.

بی توجهی به صلوات ذلت و خواری می آورد

پیامبر اکرم (ص) می فرماید: کسی که من نزد او یاد شوم و بر من درود و صلوات نفرستد به خواری و ذلت کشیده خواهد شد. هرکس مرا یاد کند و بر من صلوات نفرستدبدبخت خواهد شد.

صلوات و امام رضا (ع)

روایت است که امام رضا (ع) دعاهایش را با صلوات بر محمد و خاندان او شروع می کرد و در نماز و غیر از آن زیاد صلوات می فرستاد

با صلوات صد حاجت بر آورده می شود

از امام رضا (ع) نقل شده است که فرمود:

اگر کسی بعد از نماز صبح و مغرب قبل از آنکه از حالت نماز گزاری خارج شود ، بگوید:

انَّ اله و ملائِکتَهُ یُصَلّونَ علی النّبی یا ایُّها الذین امنوُ صلّو علیه و سَلِّمو تسلیما

سپس بگوید :

اللّهمَ صَلِ علی محمّدُ آل مُحمّد

پروردگار متعال صد حاجت او را بر آورده خواهد کرد.

"نورالثقلین"

روایت شده که نبی اکرم (ص) فرمود هرکه به من صلوات نفرستد دین برای او نخواهد بود

با فرستادن صلوات سه روز گناه ثبت نمی شود

پیامبر اکرم (ص) فرمود :

اگر کسی یک مرتبه بر من صلوات بفرستد ، آن دو ملکی که محافظ رفتار او هستند ،تا سه روز هیچ گناهی برای او ثبت نخواهند کرد.

صلوات به پیامبر اکرم (ص) می رسد

پیامبر اکرم (ص) فرمود : هیچ کس بر من صلوات نمی فرستد مگر اینکه آن صلواتبر من عرضه شود.

هشتمین امام در باره صلوات

امام رضا(ع) روایت کرده است که صلوات فرستادن بر محمد و آل محمد علیهم السلام با تسبیح و تهلیل و تکبیر معادل است.

در عافیت با صلوات باز خواهد شد

پیامبر اکرم (ص) فرمود : که هر کس یک مرتبه بر من صلوات فرستد پروردگار در عافیت را بر وی باز خواهد کرد.

اجر صلواتی با فضیلت

پیامبر خدا (ص) فرمودند: هرکس در شب یا روز جمعه و شب پنجشنبه یا روز پنجشنبه یا شب و روز دوشنبه ، چهار رکعت نماز بخواند به دو سلام و در هر رکعت هفت مرتبه سوره فاتحه و یک مرتبه سوره اِنا اَنزلنا بخواند و بعد از نماز صد مرتبه بگوید : اللهم صل علی محمد و آل محمد و صد مرتبه بگوید :اللهم صل علی جبرئیلخداوند هفتاد هزار قصر عطا کند که در هر قصری هفتاد هزار خانه و در هر خانه هفتاد هزار حوریه باشد.

موقع خواب و بیداری با صلوات

این دو وقت از اهمیت خاصی برخوردار هستند. چون آغاز و ختم زندگی روزانه است و باید با شروع کار به خدا توجه کامل داشت تا از وسوسه های شیطانی در امان بود و هنگام خواب که زمان فکر کردن و تصمیم گرفتن است باید از خطر هر تصمیم شیطانی و اندیشه نفسانی خود را دور ساخت.

اهل سیر و سلوک به این دو وقت توجه خاصی دارند ، هنگام خواب چهارده صلوات یا سه صلوات خود را زینت می دهند و پس از بیدار شدن در حالت نشسته با توجه کامل چهارده صلوات هدیه به چهارده معصوم نموده و زندگی را با وضو شروع می کنند.

با صلوات از آتش جهنم در امان بمانید

امام جعفر صادق (ع) فرمود: هر کس می خواهد از آتش جهنم در امان باشد ؛ بعد از نماز صبح صد مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد (ص) فرستد.

بر طرف شدن فقر با صلوات

پیامبر اکرم (ص) فرمود : زیاد یاد کردن خدا و بر من صلوات فرستادن موجب بر طرف شدن فقر و تنگدستی می شود. یعنی صلوات فرستنده را توانگر و از احتیاج به خلائق خلاصی می بخشد.

ثواب نوشتن صلوات

گفته اند که فضل کَنِدی را بعد از فوت در خواب دیدند و از او سوال کردند که خداوند با تو چه کرد؟ گفت: مرا بخشیدند و گرامی داشتند به عملی که از نوشتن این دو انگشت صادر شده بود ، گفتند چه عملی از آنها آمده که باعث کرامت تو گردید؟ گفت از بسیار نوشتن:

" صلی الله علیه و آله و سلم "

کفاره گناهان

امام رضا (ع) فرموده است که اگر کسی قادر نباشد که کفاره گناهان خود را به عمل بیاورد ، باید بر محمد و آل محمد صلوات بفرستد زیرا صلوات بر ایشان گناهان را می ریزد.

صلوات زیاد باعث خواب دیدن پیامبر میشود

در کتاب جذب القلوب عبدالحق آمده است: یک راه برای خواب دیدن پیغمبر خدا زیاد صلوات فرستادن بر محمد (ص) و آل او است با طهارت و بدین نحو :

اَللهمَّ صلّ عَلی مُحمّد ِِ و آل ِ و سَلَّمَ کَما تحبُّ و ترضی

ثواب صلوات بر پیامبر (ص)

امام  رضا (ع) می فرمایند :

اگر کسی نمی تواند گناهانش را با توبه و انابه و تحمل رنج عبادت محو کند ، باید برمحمد و آل محمد بسیار صلوات بفرستد.

هیچ عبادتی به اندازه صلوات بر محمد و آل محمد (ص) در ترازوی اعمال سنگینی نمیکند.

در قیامت چه کسانی رستگار خواهند شد

در احادیث آمده است که پیامبر (ص) فرمود: رستگارترین افراد در قیامت آن کسی است که بر من بیشتر صلوات می فرستد.

سلام بوسیله فرشته ها به پیامبر (ص) می رسد

پیامبر اکرم (ص) می فرماید: که باری تعالی را فرشتگانی هست که در زمین رفت و آمد می کنند و سلام امت را به من می رسانند. 

رویت امام زمان (عج) با صلوات

حضرت صادق (ع) می فرمایند: کسی که بعد از نماز صبح و نماز ظهر بگوید :

اَللهمَّ صلّ علی مُحمّد ِِ وَ آل مُحمّد ِِ و عََجَّل فَرَجَهُم

نمی میرد تا اینکه حضرت مهدی (عج) را درک کند و به ملاقاتش نایل آید.

اطفال با گریه صلوات میفرستند

پیامبر اکرم (ص) فرمود : وقتی اطفال شما گریه میکنند آنها را نزنید برای اینکه تا چهار ماه گریه بچه ها لا اله الا اله و چهار ماه صلوات بر محمد و آل محمد (ص)است و چهار ماه دعا در حق پدر و مادر است. 

صلوات جهت حاجت

حضرت محمد (ص) فرمود: صلوات فرستادن شما بر من باعث روا شدن حاجت های شماست و خدا را از شما راضی می گرداند و اعمال شما را پاک و پاکیزه می کند.

صدایی در گوش و فرستادن صلوات

نبی مکرم (ص) فرمود:

اِذا طنَّت اُذُنُ اَحَدِ کُم فلَید کُنی و یُصَلَّ عَلَّیَ وَلَینفُل ذِکرُ الله بِخیرِِ مِن ذِکرِی

هنگامی که گوش کسی به صدا در می آید بر من و اهل بیت من صلوات بفرستد و بگوید یاد خدا از یاد من بهتر است یعنی به صدا در آمدن گوش به این معنی است که کسی یادی از کس به میان آورده است.

صلوات داخل شدن به مسجد

از آداب داخل شدن به مسجد اول بیرون آوردن کفش و دعا کردن هنگام داخل یا خارج شدن از مسجد و مستحب است که هنگام داخل و خارج شدن از مسجد بگویدبسم الله و سپس اللهم صل علی محمد و آل محمد اللهم اغفرلی ذنوبی و افتح لی ابواب فضلک

مکان و زمان مناسب برای فرستادن صلوات :

نزدیک قبر رسول خدا

هنگام گرفتن وضو

پس ازشنیدن نام رسول خدا

هنگام ورود ، عبور وخروج از مسجد

پیش از دعا و بعد از ختم دعا

پس ازعطسه

هنگام استشمام بوی خوش به ویژه گل محمدی

هنگام اراده ی کار

در ابتدای تدریس و موعظه و پس از حمد و ثنای خدا

در ابتدای مکاتبات و مراسلات آغاز و پایان غذا خوردن

هنگام داخل شدن در بازار

هنگام وزیدن باد و ذبح حیوانات

پس از نماز یومیه

هنگام تعجب کردن

...

فرستادن صلوات با بوئیدن گل

امام جعفرصادق (ع) می فرمایند :

هرکه گلی رابگیرد و ببوید و بردیده نهد و بگوید:

اللهم صل علی محمد و آل محمد

هنوز گل را بر زمین نگذاشته است که گناهانش آمرزیده می شود.

ثواب صلوات بین نماز ظهر و عصر

امام صادق (ع) فرمود:

ثواب صلوات برمحمد و آل محمد بین نماز ظهر و عصر برابر ثواب 70 رکعت نماز است.

 

اصول کافی

صلوات برای دفع فراموشی

از پیامبرخدا روایت شده است که می فرماید :

اگر چیزی را فراموش کردید بسیار صلوات فرستید که باعث یاد آوردن آن چیز خواهد شد.

* صلوات درچند مورد حکم ویژه دارد:

- در تشهد نماز واجب

- در دوخطبه ی نماز جمعه که باید بر محمد و آلش صلوات فرستاد

- هنگام ذکر نام  پیامبر

- روز مبعث که از آداب ویژه بسیار صلوات فرستادن است

صلوات در شب و روز جمعه

از امام صادق (ع) روایت شده است که فرمود در آخر روز پنج شنبه و شب جمعه جمعی از ملائکه از آسمان فرود می آیند که با ایشان قلم ها از طلا و لوح ها از نقره هست و در آخر روز پنج شنبه و شب جمعه و روز جمعه تا وقت غروب شمس چیزی به جز صلوات بر پیغمبر و آل آن حضرت (ص) را نمی نویسند.

"خصال"

صلوات شفیع اهل گناه

روایت شده است که رسول خدا (ص) حضرت امیرالمومنین (ع) را وصیت می نمود و در ضمن آن فرمود یا علی هر که در روز با در هر شب بر من صلوات فرستد ، شفاعت من بر او واجب میشود هرچند که از اهل گناه کبیره باشد.

"جامع الاخبار"

تا یکسال گناه نوشته نخواهد شد

حضرت صادق (ع) فرموده است هرکس بعد نماز صبح و بعد از نماز جمعه بگوید:

اللهمَّ اَجعلَل صلواتِکَ و َ صلواتِ مَائِکَتِکَ وَ رُسُلِکَ عَلی محمد و آل محمد

تا مدت یکسال گناه بر او نوشته نمیشود.

"مصباح مهجد"

صلوات و ثواب آن

از پیامبر اکرم (ص) روایت شده که فرموده کسی که بگوید جَزَی الله عنّا محمدا ما هُوَ اَهلُهُ از زیادی نوشتن ثواب هفتاد کاتب را تا مدت هزار روز در تعب می اندازد.

[ ۱۳٩٤/۱٠/٢٧ ] [ ۸:٢٦ ‎ب.ظ ] [ مبینا.صوفیان ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم «اِنَّ هَـذَا الْقُرْآنَ یِهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ و َیُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا» همانا این قرآن‏، به راهى که استوارترین راه‏هاست‏، هدایت میکند؛ و به مؤمنانى که اعمال صالح انجام می‏دهند، بشارت مى‏دهد که براى آنها پاداش بزرگى است‏. (اسراء /9) هدف از ایجاد این وبلاگ قرآنی، که قرآن کتاب الهی و سخن «دوست» است و در پوست وخون مسلمانان ریشه دوانیده و پاسخ همه سوالات بشری را در طول تاریخ با صراحت و آشکارا داده شده و همیشه راهنما و هدایتگر دوستداران راه حقیقت و آرامبخش زندگی انسانها بوده و هست . پس شایسته است که ما از این نور هدایت روشنی جوییم و به آن رو آوریم و امیدوارم مطالب خوبی در این وبلاگ کسب نموده و دعای گوی این بنده حقیر باشید.
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب