نور هدایت
به وبلاگ نور هدایت خوش آمدید
نويسندگان

 

رمضان و روزه در قرآن

 

 

رَمَضانُ شَهرُ اللهِ، و هُوَ رَبیعُ الفُقَراءِ

 رمضان، ماه خداست و این ماه، بهار فقیران است.

 

 

واژه «رمضان» از ریشه «رَمَضَ» است،

به معناى بارانى که اوّل پاییز می ‏بارد و هوا را از خاک و غبارهاى تابستان پاک می‏کند و یا به معناى داغىِ سنگ از شدّت گرماى آفتاب.

رمضان (به عربی: رمضان) نام نهمین ماه سال قمری است. در این ماه روزه بر مسلمانان واجب شده‌است.ماه رمضان در دین اسلام ماهی مبارک است. در قرآن از این ماه به عنوان ماهی که در آن قرآن نازل شده یاد شده‌است.مسلمانان معتقدند که شب قدر در این ماه واقع است. لغت رمضان در قرآن ۱ بار در آیات زیر تکرار شده است سوره ۲, آیه ۱۸۵

بسم الله الرحمن الرحیم

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَمَن کَانَ مَرِیضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُرِیدُ اللّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَلاَ یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَلِتُکْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُکَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاکُمْ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ ﴿۱۸۵﴾

ماه رمضان [همان ماه] است که در آن قرآن فرو فرستاده شده است [کتابى ] که مردم را راهبر و [متضمن] دلایل آشکار هدایت و [میزان] تشخیص حق از باطل است پس هر کس از شما این ماه را درک کند باید آن را روزه بدارد و کسى که بیمار یا در سفر است [باید به شماره آن] تعدادى از روزهاى دیگر [را روزه بدارد] خدا براى شما آسانى مى‏خواهد و براى شما دشوارى نمى‏خواهد تا شماره [مقرر] را تکمیل کنید و خدا را به پاس آنکه رهنمونیتان کرده است به بزرگى بستایید و باشد که شکرگزارى کنید (۱۸۵)

روزه یعنی پرهیز از خوردن و یا آشامیدن.

روزه در قرآن کریم «صوم» نامیده می شود. این لغت در معنی به مفهوم امساک و خودداری از هر فعلی است و در اصطلاح فقهی به مجموع امساکهای خاصی اطلاق می گردد که در زمان معینی واقع شود.

بسم الله الرحمن الرحیم

یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب على الذین من قبلکم لعلکم تتقون.(183)

اى کسانى که ایمان آورده اید روزه بر شما واجب شده همانطور که بر اقوام قبل از شما واجب شده بود شاید با تقوا شوید. (183)

ایاما معدودات فمن کان منکم مریضا او على سفر فعدة من ایام اخر و على الذین یطیقونه فدیة طعام مسکین فمن تطوع خیرا فهو خیر له و ان تصوموا خیر لکم ان کنتم تعلمون.(184)

و این روزهائى چند است پس هر کس از شما مریض و یا مسافر باشد باید ایامى دیگر بجاى آن بگیرید و اما کسانى که به هیچ وجه نمى توانند روزه بگیرند عوض روزه براى هر روز یک مسکین طعام دهند و اگر کسى عمل خیرى را داوطلبانه انجام دهد برایش بهتر است و اینکه روزه بگیرید برایتان خیر است اگر بناى عمل کردن دارید.(184)


 

إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِینَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِینَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِینَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِینَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِینَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِینَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاکِرِینَ اللَّهَ کَثِیرًا وَالذَّاکِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا(الأحزاب/35)

مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ایمان و مردان و زنان عبادت‏پیشه و مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شکیبا و مردان و زنان فروتن و مردان و زنان صدقه‏دهنده و مردان و زنان روزه‏دار و مردان و زنان پاکدامن و مردان و زنانى که خدا را فراوان یاد مى‏کنند خدا براى [همه] آنان آمرزشى و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است.(الأحزاب/35)

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

إنّما سُمِّیَ الرَّمَضانُ لأ نّهُ یَرمَضُ الذُّنوبَ .

رمضان، بدین سبب رمضان نامیده شده است که گناهان را میسوزاند.

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

إنّ أبوابَ السماءِ تُفتَحُ فی أوَّلِ‏لیلةٍ مِن شَهرِ رَمَضانَ، ولا تُغلَقُ إلى آخِرِ لیلةٍ مِنهُ .

در نخستین شب ماه رمضان، درهاى آسمان گشوده مى‏شود و تا آخرین شب آن بسته نمی‏شود.

رسول الله صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

مَن أکَلَ قَبلَ أن یَشرَبَ و تَسَحَّرَ ، و مَسَّ شَیئا مِنَ الطِّیبِ ؛ قَوِیَ عَلَى الصِّیامِ.

هر کس پیش از نوشیدن چیزى، غذا بخورد و سَحَرى میل کند و قدرى بوى خوش [بر خود] بمالد، بر روزه گرفتن، توان بیشترى یابد.

رسول الله صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

صوموا تَصِحّوا.

روزه بگیرید تا تن‏درست بمانید.

رسول الله صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

إنَّ اللّه‏َ عز و جل أوحى إلى نَبِیٍّ مِن أنبِیاءِ بَنی إسرائیلَ : أن أخبِر قَومَکَ أن لَیسَ عَبدٌ یَصومُ یَوماً ابتِغاءَ وَجهی ، إلاّ أصحَحتُ جِسمَهُ وأعظَمتُ أجرَهُ .

خداوند به یکى از پیامبران بنى اسرائیل، وحى کرد که: «به طایفه‏ات خبر بده هیچ بنده‏اى، یک روز براى خشنودى من روزه نمى‏گیرد، مگر آن‏که تن او را سالم مى‏دارم و او را پاداشى بزرگ می‏دهم.

رسول الله صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

 فی خُطبتِهِ عندَ إقبالِ شهرِرمضانَ إنّ الشَّقِیَّ مَن حُرِمَ غُفرانَ اللّه فی هذا الشَّهرِ العَظیم.

 پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم در خطبه‏اش به هنگام فرا رسیدن ماه رمضان:

بدبخت کسى است، که در این ماه بزرگ از آمرزش خداوند محروم ماند.

رسول الله صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :

 إذا استَهَلَّ رَمَضانُ غُلِّقَتْ أبوابُ النارِ، وفُتِحَتْ أبوابُ الجِنانِ، وصُفِّدَتِ الشَّیاطینُ .

 چون هلال ماه رمضان پدید آید، درهاى دوزخ بسته گردد و درهاى بهشت گشوده شود و شیاطین به زنجیر کشیده شوند.

امیر المؤمنین علیٌّ علیه‏ السلام :

إنَّ رسولَ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم خَطَبَنا ذاتَ یَومٍ فقالَ:أیُّها الناسُ ، إنّهُ قد أقبَلَ إلَیکُم شَهرُ اللّه بالبَرَکَةِ والرّحمَةِ والمَغفِرةِ ، شَهرٌ هُو عِندَ اللّه أفضَلُ الشُّهورِ ، وأیّامُهُ أفضَلُ الأیّامِ ، ولَیالِیهِ أفضَلُ اللَّیالِی ، وساعاتُهُ أفضَلُ الساعاتِ ، هُو شَهرٌ دُعِیتُمْ فیهِ إلى ضِیافَةِ اللّه وجُعِلتُم فیهِ مِن أهلِ کَرامَةِ اللّه ، أنفاسُکُم فیهِ تَسبیحٌ ، ونَومُکُم فیهِ عِبادَةٌ ، وعَمَلُکُم فیهِ مَقبولٌ ، ودُعاؤکُم فیهِ مُستَجابٌ ... فَقُمتُ فقلتُ : یا رسولَ اللّه ، ما أفضَلُ الأعمالِ فیهذا الشَّهرِ ؟ فقالَ : یا أباالحسنِ ، أفضَلُ الأعمالِ فی هذا الشَّهرِ الوَرَعُ عن مَحارِمِ‏اللّه عز و جل.

روزى رسول خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم براى ما خطبه‏اى ایراد کرد و فرمود: اى مردم! همانا ماه با برکت و رحمت و آمرزش به شما روى آورده است. این ماه نزد خدا برترین ماه است و روزهایش برترین روزها و شبهایش برترین شبها و ساعتهایش برترین ساعات. در این ماه شما به میهمانى خدا دعوت شده‏اید و در زمره بهره‏مندان از کرامت خداوند قرار گرفته‏اید. در این ماه نفسهاى شما تسبیح خداست و خواب شما عبادت است و اعمال شما پذیرفته و دعایتان به اجابت مى‏رسد... من برخاستم و عرض کردم: اى رسول خدا! برترین کارها در این ماه چیست؟ پیامبر فرمود: اى اباالحسن! برترین کارها در این ماه خویشتندارى از حرامهاى خداوند عز و جل است.

امام علی (ع) فرمود :روزه ، یکى از دو [طریقِ ] سلامت است.

 

 

امام با قر (ع) فرمود:

الَ رسولُ‏اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم لَمّا حَضَرَ شَهرُ رَمَضانَ وذلکَ لثَلاثٍ بَقِینَ مِن شَعبانَ قالَ لبِلالٍ : نادِ فی الناسِ ، فَجُمِعَ الناسُ ثُمّ صَعِدَ المِنبَرَفَحَمِدَ اللّه‏َ وأثنى علَیهِ ثُمّ قالَ : أیُّها الناسُ ، إنَّ هذا الشَّهرَ قد حَضَرَکُم وهُو سَیِّدُ الشُّهُورِ ، فیهِ لیلةٌ خَیرٌ مِن ألفِ شَهرٍ ، تُغلَقُ فیهِ أبوابُ النِّیرانِ وتُفتَحُ فیهِ أبوابُ الجِنانِ ، فَمَن أدرَکَهُ فلَم یُغفَرْ لُهُ فَأبعَدَهُ اللّه.

رسول خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم سه روز مانده از ماه شعبان، به بلال دستور مى‏داد در میان مردم جار بزند. پس مردم را جمع مى‏کرد و بر منبر مى‏رفت و حمد و ثناى خدا مى‏گفت و مى‏فرمود: اى مردم! همانا این ماه به شما روى آورده و آن سروَر همه ماههاست. در آن شبى وجود دارد که از هزار ماه بهتر است. در این ماه درهاى دوزخ بسته و درهاى بهشت گشوده شود. هر که این ماه را دریابد و آمرزیده نشود خداوند او را (از رحمت خود) دور گرداند.

الإمامُ الصّادقُ علیه السلام:

مَن لَم یُغفَرْ لَهُ فی شهرِ رمضانَ لَم یُغفَرْ لَهُ إلى مِثلِهِ مِن قابِلٍ إلاّ أن یَشهَدَ عَرَفَةَ.

کسى که در ماه رمضان آمرزیده نشود، تا رمضان آینده آمرزیده نگردد مگر آن که در عرفات حاضر شود.

التماس دعا
 
[ ۱۳٩۱/٤/۳۱ ] [ ٩:٤۸ ‎ق.ظ ] [ مبینا.صوفیان ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم «اِنَّ هَـذَا الْقُرْآنَ یِهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ و َیُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا» همانا این قرآن‏، به راهى که استوارترین راه‏هاست‏، هدایت میکند؛ و به مؤمنانى که اعمال صالح انجام می‏دهند، بشارت مى‏دهد که براى آنها پاداش بزرگى است‏. (اسراء /9) هدف از ایجاد این وبلاگ قرآنی، که قرآن کتاب الهی و سخن «دوست» است و در پوست وخون مسلمانان ریشه دوانیده و پاسخ همه سوالات بشری را در طول تاریخ با صراحت و آشکارا داده شده و همیشه راهنما و هدایتگر دوستداران راه حقیقت و آرامبخش زندگی انسانها بوده و هست . پس شایسته است که ما از این نور هدایت روشنی جوییم و به آن رو آوریم و امیدوارم مطالب خوبی در این وبلاگ کسب نموده و دعای گوی این بنده حقیر باشید.
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب