نور هدایت
به وبلاگ نور هدایت خوش آمدید
نويسندگان

 قرآن به عنوان مهمترین رکن معارف اسلامی و کتاب سعادت دو سرای ، طی چند آیه مساله شیر مادر را مطرح فرموده است و تقریبا می توان دریافت که در هر یک از آیات کریمه به جنبه ی خاصی تاکید شده است.

معمولا در قوانین اساسی و کلی به ذکر موضوع اکتفا می شود و به جزئیات پرداخته نمی شود ، قرآن نیز در حقیقت قانون اساسی اسلام است مع الوصف اهمیت شیر مادر به پایه ای است که قرآن کریم ، گاهی به جزئیات مساله تغذیه با شیر مادر اشاره دارد.

نمونه هایی از آیات قرآن که درباره ی شیر مادر توضیح داده است:

الف) آیه ی 233 سوره البقره

ب) آیه ی 15 سوره الاحقاف

ج) آیه 14 سوره لقمان

د) آیه ی 6 سوره الطلاق

ه) آیات دیگر

الف) آیه ی 233 سوره البقره

وَالْوَالِدَاتُ یُرْضِعْنَ أَوْلاَدَهُنَّ حَوْلَیْنِ کَامِلَیْنِ لِمَنْ أَرَادَ أَن یُتِمَّ الرَّضَاعَةَ وَعلَى الْمَوْلُودِ لَهُ رِزْقُهُنَّ وَکِسْوَتُهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ لاَ تُکَلَّفُ نَفْسٌ إِلاَّ وُسْعَهَا لاَ تُضَآرَّ وَالِدَةٌ بِوَلَدِهَا وَلاَ مَوْلُودٌ لَّهُ بِوَلَدِهِ وَعَلَى الْوَارِثِ مِثْلُ ذَلِکَ فَإِنْ أَرَادَا فِصَالاً عَن تَرَاضٍ مِّنْهُمَا وَتَشَاوُرٍ فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْهِمَا وَإِنْ أَرَدتُّمْ أَن تَسْتَرْضِعُواْ أَوْلاَدَکُمْ فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ إِذَا سَلَّمْتُم مَّآ آتَیْتُم بِالْمَعْرُوفِ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ ﴿233﴾

و مادران فرزندانشان را دو سال کامل شیر دهند، این براى کسى است که بخواهد دوران شیرخوارگى را به حد کمال برساند و خوراک و پوشاک آنان در حد عرف بر عهده پدر فرزند است، هیچ‌کس جز به اندازه توانش مکلف نمى‌شود، هیچ مادرى نباید به خاطر فرزندش رنجه شود و نیز نباید پدر به خاطر فرزندش رنجه شود، وارث [و قیم‌] نیز همین حکم را دارد، و اگر به توافق و مشورت، قصد از شیر گرفتن فرزند را کردند، گناهى بر آنان نیست، و اگر خواستید براى فرزندانتان دایه بگیرید، چون به درستى دستمزد آنان را بپردازید، گناهى بر شما نیست، و از خداوند پروا کنید و بدانید که خدا از کار و کردار شما آگاه است‌.

ب) آیه ی 15 سوره الاحقاف

وَوَصَّیْنَا الإنْسَانَ بِوَالِدَیْهِ إِحْسَانًا حَمَلَتْهُ أُمُّهُ کُرْهًا وَوَضَعَتْهُ کُرْهًا وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلاثُونَ شَهْرًا حَتَّى إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَبَلَغَ أَرْبَعِینَ سَنَةً قَالَ رَبِّ أَوْزِعْنِی أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَّ وَعَلَى وَالِدَیَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِی فِی ذُرِّیَّتِی إِنِّی تُبْتُ إِلَیْکَ وَإِنِّی مِنَ الْمُسْلِمِینَ ﴿١۵﴾

و به انسان سفارش کرده‌ایم که در حق پدر و مادرش نیکى کند [چرا که‌] مادرش به دشوارى او را آبستن بوده و به دشوارى او را زاده است، و [دوران‌[  بارگرفتن و از شیر گرفتن او سى‌ماه است، تا آنکه به کمال رشدش برسد و به چهل‌سالگى برسد گوید پروردگارا مرا توفیق ده که نعمتى را که بر من و بر پدر و مادرم ارزانى داشتى سپاس بگزارم، و کارهاى شایسته‌اى کنم که آن را بپسندى، و زاد و رود مرا نیز به صلاح‌آور، من به درگاه تو توبه کرده‌ام و من از مسلمانانم‌.

 


ج) آیه 14 سوره لقمان

وَوَصَّیْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَیْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِی عَامَیْنِ أَنِ اشْکُرْ لِی وَلِوَالِدَیْکَ إِلَیَّ الْمَصِیرُ﴿۱۴﴾

و انسان را در حق پدر و مادرش سفارش کردیم که مادرش او را با ضعف روزافزون، آبستن بوده است، [و شیر دادن‌] و از شیر گرفتن او دو سال به طول انجامیده، براى من و پدر و مادرت سپاس بگزار که سیر و سرانجام به سوى من است‌.

د) آیه ی 6 سوره الطلاق

أَسْکِنُوهُنَّ مِنْ حَیْثُ سَکَنتُم مِّن وُجْدِکُمْ وَلَا تُضَارُّوهُنَّ لِتُضَیِّقُوا عَلَیْهِنَّ وَإِن کُنَّ أُولَاتِ حَمْلٍ فَأَنفِقُوا عَلَیْهِنَّ حَتَّى یَضَعْنَ حَمْلَهُنَّ فَإِنْ أَرْضَعْنَ لَکُمْ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ وَأْتَمِرُوا بَیْنَکُم بِمَعْرُوفٍ وَإِن تَعَاسَرْتُمْ فَسَتُرْضِعُ لَهُ أُخْرَى (۶)

زنان را در همانجا که خود سکنا دارید، در حد وسعتان سکنا دهید، و به آنان زیان مرسانید که عرصه را بر آنان تنگ بگیرید، و اگر [مطلقات‌] باردار باشند، خرجشان را بدهید تا آنکه وضع حمل کنند، و اگر براى شما [نوزاد را] شیر دادند، پس اجرتشان را بپردازید، و در میان خود به نیکى رایزنى کنید، و اگر به توافق نرسیدید [زن‌] دیگرى او را شیر دهد.

ه) آیات دیگر

در آیات دیگر از جمله آیه 23 سوره النساء مساله خویشاوندی رضاعی ، آیه 2 سوره حج پیوستگی و انس مادر شیرده و طفل شیرخوار (بعنوان مثال) و آیه 12 سوره القصص شرح وقایع به آب افکندن موسی و از آب گرفتن او توسط دربار فرعون و توجه پروردگار به مساله تغذیه این کودک با شیر مادر خویش عنوان شده است.

از آیات کریمه اشاره شده نکات جالبی استنباط شده است که با توجه به مساله ترویج تغذیه کودک با شیر مادر مواردی از آن را بازگو می کنیم:

1-      حق شیر دادن در درجه ی اول با مادر است و متقابلا کودک نیز در درجه ی اول حق بهره مندی از شیر مادر خود را خواهد داشت.

2-      حق حضانت کودک در دوران شیرخواری با مادر است.

3-      مادر می تواند برای شیر دادن طلب هزینه کند.

4-      پدر و سرپرست کودک برای بهره مند ساختن کودک از شیر مادر مسئولیت دارند.

5-      طول مدت شیر دادن کامل 24 ماه هلالی (2 سال کامل) است.

6-      حداقل مدت شیر دادن برای کودکی که دوران 9 ماه زندگی جنینی را به پایان برده 21 ماه است.

7-      به هنگام از شیر گرفتن مشاوره و گفتگو برای چگونگی انجام گرفتن این کار به نحوی که زیانی متوجه کودک و سلامت او نگردد ضروری است.

8-      مساله شیر دادن به کودک مساله بسیار مهمی است و لازم است در چنین امر مهمی تقوای خدا پیشه کنند و امر و نهی او را مراعات نمایند.

9-      مناسب ترین غذا برای کودک شیر مادر خود اوست حتی اگر نوزاد نارس متولد شده باشد.

10-   یکی از دلایل ضرورت رعایت حقوق مادر ، حقی است ککه مادر به دلیل شیر دادن به کودک دراد.

11-   شیر دایه با شرایط ویژه ، موجب پیوند خویشاوندی رضاعی میان شیردهنده و نیز همسر شیردهنده و شیرخوار و بستگان آن می گردد.

12-   در دوران شیرخوارگی جایگاه مناسب کودک شیرخوار، آغوش مادر یا کنار اوست.

[ ۱۳٩۱/٥/۱۱ ] [ ۱:۳٦ ‎ب.ظ ] [ مبینا.صوفیان ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم «اِنَّ هَـذَا الْقُرْآنَ یِهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ و َیُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا» همانا این قرآن‏، به راهى که استوارترین راه‏هاست‏، هدایت میکند؛ و به مؤمنانى که اعمال صالح انجام می‏دهند، بشارت مى‏دهد که براى آنها پاداش بزرگى است‏. (اسراء /9) هدف از ایجاد این وبلاگ قرآنی، که قرآن کتاب الهی و سخن «دوست» است و در پوست وخون مسلمانان ریشه دوانیده و پاسخ همه سوالات بشری را در طول تاریخ با صراحت و آشکارا داده شده و همیشه راهنما و هدایتگر دوستداران راه حقیقت و آرامبخش زندگی انسانها بوده و هست . پس شایسته است که ما از این نور هدایت روشنی جوییم و به آن رو آوریم و امیدوارم مطالب خوبی در این وبلاگ کسب نموده و دعای گوی این بنده حقیر باشید.
موضوعات وب
صفحات اختصاصی
امکانات وب