19 رمضان

 

باز امشب عشق تنها میشود / زخم ، سهم فرق مولا میشود

جاده میماند غریب و بی سوار / ذوالفقار عدل میگیرد غبار . . .

امشب این دل یاد مولا می کند / لیلة القـدر است و احیا می کند

بشنو ای گـوش دلها بی صدا / نغمه ی فـزت و رب الکعبه را . .

شهادت  امیرمؤمنان حضرت علی(ع) تسلیت باد

ضربت خوردن امیرمؤمنان حضرت علی (علیه السلام )

در سال 40 هجری قمریدر محراب مسجد کوفه

در نوزدهم ماه مبارک رمضان سال 40 هـ .ق. فرق مبارک مولای متقیان امیرمؤمنان حضرت علی (علیه السلام ) در هنگام نماز صبح در محراب مسجد کوفه با شمشیر آغشتة به زهر ابن ملجم مرادی شکافته شد.
گفته  اند: گروهی از فراریان جنگ خوارج، در مکه در مذاکرة محرمانه خود به این نتیجه رسیدند که برای اصلاح امور مسلمانان، سه تن را باید به قتل برسانند: حضرت علی (علیه السلام )، معاویه و عمروعاص. سه نفر از خوارج خود را برای اجرای این کار آماده ساختند: ابن ملجم داوطلب برای کشتن حضرت علی (علیه السلام ) شد. او بی آن  که نیت خود را برای کسی بگوید وارد کوفه شد و در آن شهر با هم مسلکان خود، محرمانه تماس گرفت.
سرانجام زنی به نام قُطام و دو تن دیگر به نام‌های وَردان و شبیب با او هم  دست شدند و تصمیم گرفتند تا در سحرگاه شب نوزدهم رمضان در مسجد کوفه به حضرت علی (علیه السلام ) حمله  ور شوند. قُطام شمشیرهایی را که از قبل زهرآلود کرده بود به دست آن  ها داد. آن  ها جریان را به اشعث بن قیس نیز گفته بودند. او نیز با آن  ها هم رأی شده و برای کمک آن  ها به مسجد آمده بود.
مولای متقیان حضرت علی (علیه السلام ) طبق معمول، سحرگاه به سوی مسجد کوفه آمدند و بالای بام رفتند و هنگام سپیدة سحر اذان گفتند. سپس به محراب مسجد رفتند و مشغول نماز نافلۀ صبح شدند. وقتی در رکعت اول سر از سجده برداشتند. شبیب به طرف آن حضرت حمله ور شد، ولی شمشیرش به خطا رفت؛ بلافاصله ابن ملجم مرادی حمله کرد و شمشیر او بر فرق مبارک حضرت علی (علیه السلام ) فرود آمد و فرق ایشان را تا نزدیک پیشانیشان شکافت و محاسن شریفشان را غرقِ خون کرد. در این هنگام حضرت فرمودند: « بسم الله و بالله و علی ملة رسول الله فُزتُ و رب الکعبة ؛ به نام خدا و برای خدا و بر دین رسول خدا. به خدای کعبه سوگند که رست  گار شدم!» سپس مقداری از خاک محراب را برداشت و روی زخم سرش پاشیدند و این آیه را تلاوت فرمودند: «مِنها خَلَقناکُُم وَ فیها نُعیدُکُُم وَ مِنها نُخرِجُکُُم تارَةً اُخری؛ ما شما را از خاک آفریدیم و در آن باز می گردانیم و از آن نیز بار دیگر شما را بیرون می آوریم».
سپس اصحاب، یاران و آن حضرت را به خانه بردند و در بستر شهادت قرار دادند.
گفته  اند: هنگامی که ضربت ابن ملجم بر فرق مبارک مولای متقیان علی (علیه السلام ) فرود آمد، زمین لرزید و دریاها طوفانی و آسمان  ها متزلزل گشت و درهای مسجد به هم خورد و خروش از ملایکة آسمان  ها بلند شد و باد سیاهی به سختی وزید که جهان را تاریک ساخت. جبرئیل در میان آسمان و زمین ندا داد، به طوری که مردم هم شنیدند و گفت: «به خدا سوگند که ارکان هدایت در هم شکست و ستاره‌های علم نبوت خاموش شد؛ نشانه‌های پرهیزکاری از بین رفت و ریسمان محکم الهی پاره شد؛ پسر عموی حضرت مصطفی و سید اوصیا، علی مرتضی، شهید شد و بدبخت‌ترین اشقیا او را شهید کرد».

/ 0 نظر / 48 بازدید