شرح و آثار دعای عرفه

 

ای امیر عرفه بی تو صفا نیست که نیست   

بی تو در آن عرفه عشق و وفا نیست که نیست

 

ای امیر عرفه یوسف زهرا مهدی                    

حاجتی غیر ظهورت به خدا نیست که نیست

این دعا یکی از طولانی ترین ادعیه شیعیان است و مضامین متعددی در آن بیان شدهاست بدین جهت مقالات و کتب متعددی در طول تاریخ در شرح این دعا به نگارش در آمده است و توسط افراد مختلفی (از جمله آیت الله محمدتقی جعفری و مهدی الهی قمشه‌ای)ترجمه شده است.

زیارت امام سوم شیعیان

یکی از مهم ترین اعمال توصیه شده در این روز زیارت امام سوم شیعیان (از دور یا نزدیک است). در مفاتیح الجنان در این باره آمده است:

زیارت حضرت سید الشّهداء علیه السّلام که برابر هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد و بلکه افضل از این است، و روایات‏ در کثرت فضیلت زیارت آن حضرت در این روز متواتر است[یعنی از افراد بسیاری نقل شدهاست]و اگر کسی در این روز توفیق یابد، که زیر قبّه مقدّسه آن حضرت باشد، ثوابش کمتر از کسی‏که در عرفات باشد نیست، بلکه بیشتر و بیشتر است.

دعای امام حسین در روز عرفه عنوان دعایی است مفصل و مشتمل بر تمام مطالب دنیا و آخرت که در روز عرفه و در صحرای عرفات (در ۲۰ کیلومتری مکه) توسط ایشان و همراهان در بیرون خیمه‌ها خوانده شد. این دعای نسبتا طولانی از اعمال مهم شیعیان در روز عرفه است که پس از نماز ظهر و عصر تا غروب خوانده می‌شود. این دعا توسط بشر و بشیر فرزندان «غالب اسدی» نقل شده است.

در ایران دعای عرفه با حضور هزاران نفر در مناطق مختلفی از مساجد، دانشگاه ها، امام زادگان و همچنین مناطق عملیاتی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و همچنین سفارت خانه های ایران در خارج از کشور برگزار می‌گردد.

تتمه دعای عرفه

دعای عرفه دارای یک تتمه و خاتمه است که طبق نظر برخی از محدثان، این قسمت جزو دعای امام حسین نیست و انشای سید ابن طاووس است اما عده ای دیگر با استناد به برخی نسخه های کهن ادعیه، آن را نیز جزو دعای امام حسین می دانند. به علاوه مضامین بسیار بلند این قسمت دعا نیز قرینه ای بر صدور آن از امام معصوم است. در ایران برخی محفل های دعای عرفه این تتمه را می خوانند و در برخی محافل خوانده نمی شود.

 

/ 0 نظر / 134 بازدید