شیر مادر قرآن

ج) آیه 14 سوره لقمان

وَوَصَّیْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَیْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِی عَامَیْنِ أَنِ اشْکُرْ لِی وَلِوَالِدَیْکَ إِلَیَّ الْمَصِیرُ﴿۱۴﴾

و انسان را در حق پدر و مادرش سفارش کردیم که مادرش او را با ضعف روزافزون، آبستن بوده است، [و شیر دادن‌] و از شیر گرفتن او دو سال به طول انجامیده، براى من و پدر و مادرت سپاس بگزار که سیر و سرانجام به سوى من است‌.

د) آیه ی 6 سوره الطلاق

أَسْکِنُوهُنَّ مِنْ حَیْثُ سَکَنتُم مِّن وُجْدِکُمْ وَلَا تُضَارُّوهُنَّ لِتُضَیِّقُوا عَلَیْهِنَّ وَإِن کُنَّ أُولَاتِ حَمْلٍ فَأَنفِقُوا عَلَیْهِنَّ حَتَّى یَضَعْنَ حَمْلَهُنَّ فَإِنْ أَرْضَعْنَ لَکُمْ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ وَأْتَمِرُوا بَیْنَکُم بِمَعْرُوفٍ وَإِن تَعَاسَرْتُمْ فَسَتُرْضِعُ لَهُ أُخْرَى (۶)

زنان را در همانجا که خود سکنا دارید، در حد وسعتان سکنا دهید، و به آنان زیان مرسانید که عرصه را بر آنان تنگ بگیرید، و اگر [مطلقات‌] باردار باشند، خرجشان را بدهید تا آنکه وضع حمل کنند، و اگر براى شما [نوزاد را] شیر دادند، پس اجرتشان را بپردازید، و در میان خود به نیکى رایزنى کنید، و اگر به توافق نرسیدید [زن‌] دیگرى او را شیر دهد.

ه) آیات دیگر

در آیات دیگر از جمله آیه 23 سوره النساء مساله خویشاوندی رضاعی ، آیه 2 سوره حج پیوستگی و انس مادر شیرده و طفل شیرخوار (بعنوان مثال) و آیه 12 سوره القصص شرح وقایع به آب افکندن موسی و از آب گرفتن او توسط دربار فرعون و توجه پروردگار به مساله تغذیه این کودک با شیر مادر خویش عنوان شده است.

از آیات کریمه اشاره شده نکات جالبی استنباط شده است که با توجه به مساله ترویج تغذیه کودک با شیر مادر مواردی از آن را بازگو می کنیم:

1-      حق شیر دادن در درجه ی اول با مادر است و متقابلا کودک نیز در درجه ی اول حق بهره مندی از شیر مادر خود را خواهد داشت.

2-      حق حضانت کودک در دوران شیرخواری با مادر است.

3-      مادر می تواند برای شیر دادن طلب هزینه کند.

4-      پدر و سرپرست کودک برای بهره مند ساختن کودک از شیر مادر مسئولیت دارند.

5-      طول مدت شیر دادن کامل 24 ماه هلالی (2 سال کامل) است.

6-      حداقل مدت شیر دادن برای کودکی که دوران 9 ماه زندگی جنینی را به پایان برده 21 ماه است.

7-      به هنگام از شیر گرفتن مشاوره و گفتگو برای چگونگی انجام گرفتن این کار به نحوی که زیانی متوجه کودک و سلامت او نگردد ضروری است.

8-      مساله شیر دادن به کودک مساله بسیار مهمی است و لازم است در چنین امر مهمی تقوای خدا پیشه کنند و امر و نهی او را مراعات نمایند.

9-      مناسب ترین غذا برای کودک شیر مادر خود اوست حتی اگر نوزاد نارس متولد شده باشد.

10-   یکی از دلایل ضرورت رعایت حقوق مادر ، حقی است ککه مادر به دلیل شیر دادن به کودک دراد.

11-   شیر دایه با شرایط ویژه ، موجب پیوند خویشاوندی رضاعی میان شیردهنده و نیز همسر شیردهنده و شیرخوار و بستگان آن می گردد.

12-   در دوران شیرخوارگی جایگاه مناسب کودک شیرخوار، آغوش مادر یا کنار اوست.

/ 0 نظر / 55 بازدید